درمان لاغری :
اولین اقدامی که افراد لغر و البته کم اشتها باید انجام دهند این است که به یک متخصص گوارش مراجعه کنند تا مشخص شود چرا اینقدر بی اشتها هستند. در بعضی از مواقع مشکلت گوارشی و اختلال در هضم و جذب غذا فرد را بی اشتها می کند. اگر علت بی اشتهایی فیزیولوژیک نباشد، میتوان با تمهیداتی وزنشان را بال برد .
به عنوان مثال نوشیدن یک تا سه لیوان آبمیوه در طول روز خیلی به اشتها ربطی ندارد در حالی که کالری دارد. از طرفی آبمیوه ها علوه بر افزایش اشتها باعث160 تا 130نوشیدن هر لیوان آن حدود تامین ویتامینهای مورد نیاز ما می شود  و با بهبود سوخت وساز بدن، میزان جذب کالری مورد نیاز بدن را به بیشترین حد ممکن می رساند. به همین دلیل نوشیدن یک لیوان آبمیوه طبیعی در وعده صبحانه توصیه میشود.
از طرفی انجام تمرین های ورزشی باعث افزایش اشتها و ایجاد بافت عضلنی میشود و از این طریق وزن چند کیلوگرم بال میرود. البته در چند هفته اول تغییر وزن ممکن است در حد نیم کیلوگرم باشد، اما فرد باید با حوصله ورزش را ادامه دهد، صبور باشد و با گذشت زمان به وزن ایده آل برسد، اما توقع بیجا و انتظارهای غیرواقعی )مثل هشت کیلو اضافه وزن( برای افراد مبتل به لغری مفرط، همیشه در حد آرزو باقی خواهد ماند.
در عین حال برای جبران کمبود وزن باید به طریق صحیح و اصولی وزن اضافه کرد نه از طریق خوردن شکلت و کیک و شیرینی و غذاهای حاوی چربی های اشباع بال و انواع نوشابه چرا که این کار باعث افزایش توده چربی بدن می شود نه توده ماهیچه ای، اما مصرف غذاهای نشاسته ای مثل ماکارونی و سیب زمینی در وعده های اصلی در روند افزایش وزن بسیار موثر است.
نه محکم به شیرینی!
به گفته دکتر رمضانی انواع شیرینی، بستنی، کیک و شکلت بویژه بستنی های روکش دار و شیرینی های خامه ای و شکلت های شیرین در گروه مضرترین خوراکی ها قرار می گیرند و با این که چاق کننده هستند، اما مصرفشان به افراد لغری که می خواهند چند کیلویی وزن اضافه کنند، توصیه نمی شود چون این میان وعده ها حاوی قند زیاد و در نتیجه کالری بالیی هستند و با مصرف مداوم آنها در کوتاه ترین زمان ممکن دچار افزایش چربی و قند خون خواهید شد. پس اگر قصد افزایش وزن دارید به جای آنها سراغ میان وعده های سالم مثل میوه و خرما و مغزدانه ها بروید. 

رژیم گرفتن و مشکلات و عوارض ناشی از آن :
امروزه تاثیر تغذیه مناسب در حفظ سلامت بدن بر کسی پوشیده نیست، نمایل به خوردن امری طبیعی می باشد .
اما اگر تنوع و تعادل در رژیم غذایی رعایت نشود. سلام فرد به خطر می افتد. عادات نامطلوب و انتخاب نادرست مواد غذایی به کمبود مواد مغذی بدن منجر میشود و در سلامت انسان اختلال ایجاد میکند . مواد مغذی برای عملکرد طبیعی بدن لازم و ضروری هستند و دریافت نکردن آنها به مقدار کافی و زیاده روی در مصرف یعنی از مواد بی ارزش ، باعث برهم خوردن تعادل بدن میشود و موجب بروز مشکلات و عوارض مختلفی میگردد.

فشارهای درونی، استرسها و افسردگیها ثانویه به بیماریهایی ازقبیل : هیپرتیروئیدیسم پر کاری تیروئید، دیابت بیماری قند خون بال، بیماری های انگلی، …بیماری های گوارشی و اختلل تغذیه ای دریافت کم کالری و زیادی فعالیت دژنتیک درمانهای لغری به دو دسته دارویی و رژیم درمانی تقسیم میشوند . لغری یک مکانیسم مزمن است و مثل هر پروسه مزمن دیگری نیاز به زمان دارد.  هرگز در درمان لغری خود از دارو استفاده نکنید، چرا که دارو غذا نیست و در هر حال دارای۱ عوارضی می باشد. به استثنای داروهای اشتهاآور و تقویتی که توسط پزشک تجویز می شود. در درمان لغری خود هیچگاه عجله نداشته باشید، یادتان باشد که رژیم غذایی با افزایش وزن۲ تدریجی علوه بر اینکه قابل تحملتر است، عوارضی نداشته، تقریباً غیر قابل بازگشت می باشد.
 دلیل لغری چیست؟ این اولین سؤالی است که یک فرد لغر باید از خود بپرسد.مشکلتی چون پرکاری تیروئید و اختللت هورمونی، ناراحتی روحی که تأثیر مستقیم بر غذا خوردن فرد دارد و تنهایی ، همه می توانند دلیل تأثیر گذاری باشند وجود انگل در روده ها و یا بیماری های عفونی دوره ای هم دلیل دیگری برای لغری مفرط است . با شناسایی دلیل خیلی راحت تر می توان برای حل این مسئله اقدام کرد ، دراین صورت راه درمان را می شناسیم و موانع را یکی یکی از سر راه بر می داریم . برای مثال، مینا در دانشگاهی تحصیل می کند که مجبور است دور از خانه وتنها باشد . غذای دانشگاه را دوست ندارد و حوصله غذا درست کردن هم ندارد. اصل حوصله غذا خوردن هم ندارد . هر دفعه که به خانه می رود مادر از لغر شن روز به روزش شکایت می کند . خودش هم احساس می کند ریزش موهایش خیلی زیاد شده.... تا اینکه یک روز از ضعف و معده درد شدید به پزشک مراجعه می کند، دکتر داروهای مناسب درمان التهاب معده را به او داده و به متخصص تغذیه ارجاعش می دهد. مشکل مینا تنهایی است . او به کمک مشاور راه مناسبی می یابد تا دوستان جدیدی پیدا کند و مشاور ماه سلمتی کامل خود را به۳تغذیه نیز یک برنامه غذایی صحیح به او ارائه می دهد . مینا نیزپس از دست می آورد. پس بهتر است اول دلیل لغری را پیدا می کنیم. قدم بعدی، برنامه غذایی درست استاگر احساس می کنید که لغر هستید و نیاز دارید چند کیلو گرمی اضافه کنید، راه حل این نیست که فقط به خوردن غذاهای پرچرب و شیرین اقدام کنید . با چنین راه حلی فقط چربی های ذخیره ای بدنتان را افزایش داده اید.
مرحله اول حسن۲با انجام فعالیتهای ورزشی و نرمش های منظم ، نیاز بدن به انرژی افزایش می یابد و این دارد.  اول اینکه؛ اشتها شما به غذا خوردن بیشتر می شود و احساس کسالت شما از بین می رود.  دوم اینکه؛ غذایی که می خورید در بدن شما ، صرف ساخته شدن عضلت می شود. کم تحرکی موجب تحلیل عضلت شده و دراین صورت فرد حتی قدرت ندارد فعالیت های روزمره مثل
بالوپائین رفتن از پله را انجام دهد، اضافه کردن چربی به این بدن ضعیف هیچ فایده ای نخواهد داشت . یک فرد مسن و فرتوت عضلت تحلیل رفته ای دارد اما فرد مسن و چاق با فعالیت کم و همان میزان عضله ، باید وزنی حدود دو برابر را حمل کند... مرحله دوم افزایش انرژی   دریافتی است. کیلو کالری انرژی۲۲۰۰ کیلو کالری و یک مرد جوان و سالم به ۲۰۰۰یک زن جوان و سالم روزانه به  کالری ، به شرح زیر است:۲۰۰۰نیاز دارد . یک برنامه غذایی تأمین کننده  قاشق چایخوری۲ گرم غلت صبحانه ویتامینه + ۶۰ لیوان شیرپرچرب + ۱ صبح ۷ صبحانه ساعت عسل که به شیر و غلت اضافه شود. ۱ قوطی کبریت و ۱ گرم پنیر ۳۰ کف دست نان و ۲ یک لقمه نان و پنیر که به اندازه ۱۰ ساعت عدد گردو است: میان وعده مناسبی در بین کار یا زنگ تفریح کلس خواهد بود . قاشق است و با یک قاشق غذا خوری روغن مایع۱۵: زرشک پلو و مرغ که برنج آن ۱۲ نهارساعت  کاسه ماست پر۱ گرم گوشت داشته باشدیک ران کامل ، به علوه ۱۳۰پخته شده ، مرغ به اندازه عدد خیار و یک گوجه ریز شده به عنوان سالد در کنار غذا با یک قاشق۲سی سی، ۲۴۰چرب   قاشق مربا خوری روغن زیتون.۱مربا خوری سس مایونز و  بیسکویت ترد.۴ تا ۳: چای و یک عدد شیرینی یا ۴ عصرانه ساعت  لیوان آب میوه طبیعی یا یک عدد میوه.۱ :۶ ساعت  گرم گوشت+ نصف لیوان۳۰ لیوان حبوبات پخته + ۱ یک آش استثنایی ، دارای ۸ شام ساعت سبزیجات پخته+ نصف لیوان رشته پخته. این چیزی است که شما باید بخورید و می توانید مقادیر
آنرا به تعداد افراد خانواده چند برابر کنید.گرم گوشت چرخ کرده + یک سالد کاهوی استثنایی ،۶۰ماکارانی دارای نصف لیوان ماکارانی پخته ، لیوان کاهو، خیار و گوجه فرنگی ریز شده که نصف لیوان لوبیا سفید پخته نیز به آن اضافه۱دارای شده است. برای شام دو انتخاب دارید هر کدام را که دوست دارید بخورید  قبل از خواب : یک عدد میوه. یک رژیم غذایی مناسب برای کسی که قصد دارد وزنش را افزاش دهد باید به گونه ای باشد که از همه گروههای غذایی به اندازه مورد نیاز میل کند و سعی نماید در هر وعده ، از همه گروهها بخورد نان و غلت ، میوه ها ، سبزی ها ، گوشت و حبوبات ، شیر و لبنیات - مثلً ناهار تنها نان و یک تکه کباب نخورد بلکه به همراه آن سبزی یا سالد و ماست یا دوغ میل کند .

دغدغه های فکری و مشکلت روحی لغری غیرمنتظره می تواند همچنین نشان دهنده ی مشکلت روحی مانند استرس و اضطراب زیاد باشد. در جوامع مدرن، استرس از عوامل متعددی مانند مشکلت کاری یا زندگی شخصی ناشی می شود. اگر فردی نتواند شرایط استرس زا را مدیریت کند با مشکلت جسمی مانند لغری سریع و ناگهانی و همچنین تنفس نامنظم، سرگیجه، درد در ناحیه ی قفسه ی سینه و تنگی نفس مواجه خواهد شد.
توجه داشته باشید که لغری ناگهانی در بین افرادی که از افسردگی رنج می برند نیز مشاهده می شود. افراد افسرده کم اشتها شده و از مشکلت گوارشی رنج می برند که می تواند به لغری آن ها منجر شود. باید بدانید که در برخی افراد لغری یک مسئله ی ژنتیکی است. اگر لغری شماارثی است و با وجود وزن کم احساس سلمتی و شادابی دارید جای نگرانی نیست. می توانید با در پیش گرفتن تغذیه ی مناسب و افزایش میزان کالری های دریافتی وزن خود را افزایش دهید.
سرطان بیماری سرطان یکی از بیماری هایی است که باعث بروز لغری و کاهش وزن ناگهانی و شدید می شود. هر نوع سرطانی از سرطان کولورکتال گرفته تا سرطان خون و ریه و غیره بدن را در معرض لغری شدید قرار می دهد. به خاطر اینکه تومورهای سرطانی متابولیسم بدن را بال می برند و به این ترتیب کاهش وزن را سرعت می دهند.
افرادی که در تحت درمان هایی مانند پرتودرمانی هستند نیز در معرض کاهش وزن زیاد قرار دارند. تومورها زندگی خودشان را دارند و برای بزرگ شدن به خون و ذخایر انرژی بدن دست درازی می کنند. در واقع برای اینکه در بدن زنده بمانند از خون و مواد مغذی بدن استفاده می کنند و گاهی ترکیبات
شیمیایی نیز آزاد می کنند که متابولیسم بدن را بال می برد. در نتیجه کالری سوزی بیشتر شده و لغری سرعت می گیرد.
اسهال مزمن اسهال در نتیجه ی تغذیه ی نامناسب یا به دلیل یک بیماری ویروسی به وجود می آید. دلیل آن هر چه که باشد می توان با مصرف آنتی بیوتیک و داروهای پزشک درمانش کرد. متأسفانه افرادی که به مدت هفته دچار این مشکل باشند یعنی دچار اسهال مزمن شده اند. این مشکل از اختللت جدی مانند4 سندرم روده های تحریک پذیر، بیماری سلیاک )عدم تحمل گلوتن(، التهاب روده و غیره ناشی می شود.
زمانی که فردی بیش از یک ماه دچار اسهال شود وزن بدن خود را نیز از دست می دهد.بیماری های داخلی به چشم دیده نمی شود و به همین دلیل نادیده گرفته می شوند.این بیماری ها مانند بیماری قارچی باعث تضعیف سیستم ایمنی بدن می شوند. این بیماری ها همچنین باعث بروز مشکلت گوارشی نیز می شوند.

کالری بیشتری مصرف کنید :
حتما تا حال هزار بار این توصیه را شنیده اید اما چه بخواهید چربی بدن تان بیشتر شود یا عضله های تان، در هر دو صورت باید نسبت به فعالیتی که دارید، غذای بیشتری مصرف کنید. درست است که بعضی ها متابولیسم سریع تری دارند اما کسانی که به غذای بیشتر نیاز دارند، می توانند با یک برنامه منظم بیشتر از دیگران هم چاق شوند. اساسا در هر نوع رژیم غذایی چاقی باید غذاهای پرکالری وجود داشته باشد. اگر شما با چاق شدن مشکل دارید، بزرگ ترین چالشی که پیش رو دارید، مصرف انرژی کافی است طوری که همیشه احساس سیری داشته باشید. البته ما به شما خواهیم گفت چطور به این هدف دست پیدا کنید
اصل شما به چند کالری در روز نیاز دارید؟ خب، قاعدتا جواب این سؤال برای هر فرد متفاوت است. بعضی متخصصان فقط به وزن و سن شما اهمیت می دهند و برخی دیگر درصد عضلت بدن را می سنجند و پیچیده ترین فرمول هم حساب کردن مقدار کالری مصرفی فرد در هر روز بر اساس ریزترین جزئیات کارهایی است که انجام می دهد بنابراین بهتر است یک بار کالری کارهایی را که معمول به طور روزانه انجام می دهید، به دست آورید و سپس با توجه به جدول کالری مواد خوراکی، محاسبه کنید که مصرف چه مقدار از چه نوع غذاهایی، کالری بیشتری نسبت به آنچه می سوزانید به بدن شما می رساند.

دغدغه های فکری و مشکلت روحی لغری غیرمنتظره می تواند همچنین نشان دهنده ی مشکلت روحی مانند استرس و اضطراب زیاد باشد. در جوامع مدرن، استرس از عوامل متعددی مانند مشکلت کاری یا زندگی شخصی ناشی می شود. اگر فردی نتواند شرایط استرس زا را مدیریت کند با مشکلت جسمی مانند لغری سریع و ناگهانی و همچنین تنفس نامنظم، سرگیجه، درد در ناحیه ی قفسه ی سینه و تنگی نفس مواجه خواهد شد.
توجه داشته باشید که لغری ناگهانی در بین افرادی که از افسردگی رنج می برند نیز مشاهده می شود. افراد افسرده کم اشتها شده و از مشکلت گوارشی رنج می برند که می تواند به لغری آن ها منجر شود. باید بدانید که در برخی افراد لغری یک مسئله ی ژنتیکی است. اگر لغری شماارثی است و با وجود وزن کم احساس سلمتی و شادابی دارید جای نگرانی نیست. می توانید با در پیش گرفتن تغذیه ی مناسب و افزایش میزان کالری های دریافتی وزن خود را افزایش دهید.
سرطان بیماری سرطان یکی از بیماری هایی است که باعث بروز لغری و کاهش وزن ناگهانی و شدید می شود. هر نوع سرطانی از سرطان کولورکتال گرفته تا سرطان خون و ریه و غیره بدن را در معرض لغری شدید قرار می دهد. به خاطر اینکه تومورهای سرطانی متابولیسم بدن را بال می برند و به این ترتیب کاهش وزن را سرعت می دهند.
افرادی که در تحت درمان هایی مانند پرتودرمانی هستند نیز در معرض کاهش وزن زیاد قرار دارند. تومورها زندگی خودشان را دارند و برای بزرگ شدن به خون و ذخایر انرژی بدن دست درازی می کنند. در واقع برای اینکه در بدن زنده بمانند از خون و مواد مغذی بدن استفاده می کنند و گاهی ترکیبات
شیمیایی نیز آزاد می کنند که متابولیسم بدن را بال می برد. در نتیجه کالری سوزی بیشتر شده و لغری سرعت می گیرد.
اسهال مزمن اسهال در نتیجه ی تغذیه ی نامناسب یا به دلیل یک بیماری ویروسی به وجود می آید. دلیل آن هر چه که باشد می توان با مصرف آنتی بیوتیک و داروهای پزشک درمانش کرد. متأسفانه افرادی که به مدت هفته دچار این مشکل باشند یعنی دچار اسهال مزمن شده اند. این مشکل از اختللت جدی مانند4 سندرم روده های تحریک پذیر، بیماری سلیاک )عدم تحمل گلوتن(، التهاب روده و غیره ناشی می شود.
زمانی که فردی بیش از یک ماه دچار اسهال شود وزن بدن خود را نیز از دست می دهد.بیماری های داخلی به چشم دیده نمی شود و به همین دلیل نادیده گرفته می شوند.این بیماری ها مانند بیماری قارچی باعث تضعیف سیستم ایمنی بدن می شوند. این بیماری ها همچنین باعث بروز مشکلت گوارشی نیز می شوند.
دیابت نیز می تواند یکی از عوامل کاهش وزن غیرمنتظره و ناگهانی باشد.1دیابت و به خصوص دیابت نوع  در بین کودکان، نوجوانان و افراد بزرگسال کمتر از سی سال دیده می شود.1دیابت نوع
این بیماری زمانی بروز می کند که بدن نمی تواند به اندازه ی کافی انسولین تولید کند تا گلوکزهای ساخته شده را به سمت سلول ها ببرد. گلوکز اصلی ترین عامل انرژی رسان به بدن است. زمانی که سلول ها، گلوکز دریافت نکنند این ترکیب در خون آزاد می شود و فرد را به دیابت دچار می کند. از آنجایی که بدن به اندازه ی کافی انرژی دریافت نمی کند لغر و لغرتر می شود.

چاقی باعث کاهش عمر میشود :
به طوریکه شرکت بیمه متروپولیتن آمریکا به ازای هر اینچ 2/ 5 سانتی متر ، دور سینه دو سال و به ازاء هر چهار کیلوگرم اضافه وزن یک سال کاهش عمر در نظر می گیرد ..افزایش چربی در ناحیه شکم خطر ابتلا به حملات قبلی و دیابت را برای شما افزایش می دهد . هنگامی ه شما بیشتر از حد نیازتان دریافت می کنید کبدتان آن را به صورت چربی در بدنتان ذخیره می ماند. سلول های چربی شکم و باسن با هم تفاوت دارند . خونی که در بافت شم وحود دارد به کبد میرود در صورتیکه  خونی که در بافت باسن وجود دارد به جریان خون کلی وارد می گردد. کسانی که  چربی هایشان در بافت شکمشان ذخیره می گیردد به واسطه اینکه کبدشان باید چربی اضافی را از جریان خون بردارد و همچنین به واسطه اینه بافت خود کبدی از چربی انباشته میشود نمی تواند به خوبی بافت کبدی کسانی که چربی های بدنشان در ناحیه باسن شان تجمع می باید انسولین اضافی را از خون بردارند .
کسانی که چربی بدنشان در ناحیه شکمی تجمع میشود اصطلاحا سیب  و کسانی  ه چربی بدنشان بیشتر در ناحیه باستنشان تجمع می یابد  ، اصطلاحا گلابی نامیده میشود .

آلرژی های غذایی :
همگی بر این امر واقف ایم که با انجام انواع آزمایشات پیچیده در آخر با ی سری از لیس مواد غذایی مواجه می شویم که برایمان ایجاد حساسیت می کنند. در حالی که اکثر اوقات چیزی به نام حساسیت غذایی وجود ندارد بلکه این ، نوعی عدم تحمل غذایی است.. آنچه اهمیت دارد آگاهی شما از لتیکن های پنهای است که نوعی عدم تحمل غذایی است.باید از مصارف آنها خود داری رد و ممکن است به هنگام مصرف غذا احساس ناراحتی نکنید. اما بی شک اثر آن در بدن باقی می ماند . به عنوان مثال فرد دارنده گروه خونی A می بایست از مصرف غذاهایی که باعث افزایش مخاط می گردد خود داری نماید .
 خطرات لغری بیشتراز چاقی است بر پایه  ارزیابی یک تحقیق جدید ,لغری بدتر از چاقی است این یعنی چه، یعنی زیاد شدن ریسک مرگ ومیر و لغری در بزرگسالن و کودکان مورد تأیید است.
این همبستگی حتی پس از همگن سازی و حذف عامل مداخله گر از قبیل سیگار کشیدن، مصرف الکل Joel Rayیا ابتل به بسیاری از بیماری های مزمن نیز وجود داشت. این مطالعه به سرپرستی دکتر Journal of Epidemiology and انجام شد و نتایج آن در Michael’s Hospitalمحقق  مطالعه در زمینه ارتباط بین۵۱ به چاپ رسید. در این مطالعه محققین حدود Community Health شاخص توده بدنی و مرگ و میر را ارزیابی کردند. آن ها دریافتند که کمبود وزن ) شاخص توده بدنی برابر بیشتر در معرض خطر مرگ و میر در مقایسه با افراد با شاخص۸/۱ یا کمتر در حدود ۵/۱۸زیر ( قرار دارند. خطر مرگ ومیر در افراد چاق ) شاخص توده بدنی۵/۱۸-۹/۲۴توده بدنی طبیعی ) (۳۵ برابر و در افراد مبتل به چاقی شدید ) شاخص توده بدنی بالتر از ۲/۱( در حدود ۳۰ -۹/۳۴ بابر بیشتر از افراد با شاخص توده بدنی طبیعی بود. محققین در مطالعات آزمودنی را به طور۳/۱حدود  سال پیگیری کرده بودند و بر اساس نتایج حاصل از تجزیه تحلیل های آماری؛ افراد۵میانگین حدود مبتل به کمبود وزن بیشتر به سرطان یا بیماری های مزمن ریوی و نارسایی قلبی مبتل شده بودند. دلیل اصلی کمبود وزن در این مطالعات؛ سوء تغذیه، مصرف بیش از حد الکل، استفاده از داروها، سیگار کشیدن، وضعیت اقتصادی پایین، اختللت ذهنی و یا ضعف در نگهداری و مراقبت از خود گزارش شد.
علت لغری برخی افراد در عین پرخوری چیست؟ هر انسانی بسته به ژنتیک و تغذیه ای که در دوران جنینی و کودکی داشته است، به میزان مشخصی می تواند چربی ذخیره کند و چاق شود.آیا تا کنون این سوال برایتان پیش آمده که چرا برخی افراد در حالیکه  پرخوری می کنند و کم تحرک نیز هستند چاق نمی شوند و برخی دیگر با کمی خوراکی دچار اضافه وزن می شوند؟
شاید این روزها تب لغری بیش از حد شایع شده باشد، اما نباید لغرهایی را نادیده بگیریم که در آرزوی چند کیلو اضافه وزن هستند.
متخصصان می گویند چاقی یکی از مشکلت جوامع امروزی است، اما بعضی از افراد هم هستند که از مشکل لغری مفرط رنج می برند. البته همان طور که چاقی باعث بروز مشکلت زیادی می شود، لغری و کمبود وزن نیز خطرناک است زیرا سوء تغذیه، ضعف سیستم ایمنی، پوکی استخوان، کاهش سطح انرژی بدن و ضعف و خستگی، کم خونی، مشکلت زایمان، دنبال دارد، اما در … صورتی که این لغری، بیش از حد نباشد و فرد را دچار مشکلت ناشی از سوء تغذیه نکند،
مشکل آفرین نیست. از طرفی کم نیستند خانم هایی که با اضافه وزن بیگانه اند و حتی چند ماه بعد از زایمان به سایز قبل از بارداری می رسند. آیا این موضوع علت خاصی دارد؟ اصل چرا بعضی ها استعداد چاقی ندارند؟
 یکیBMIبه طور کلی برای شناسایی لغری افراد از شاخص های زیادی استفاده می شود، اما شاخص  یا همان نمایه توده بدنی که از تقسیم وزن به کیلوگرم بر مجذور قدBMIاز معتبرترین آنهاست. اگر باشد، فرد دچار کمبود وزن است و باید به این لغری به18.5بر حسب متر به دست می آید، زیر عنوان یک بیماری نگاه کند و فکر درمان باشد. حال سوال اینجاست که چرا بعضی از افراد هر چه می خورند چاق نمی شوند؟
ژنتیک ناقل:
دکتر علی اکبر رمضانی، متخصص تغذیه  می گوید: بسیاری از لغری ها جنبه سرشتی و ژنتیکی دارد و در اصطلح فرد لغر، مستعد چاق شدن نیست. درباره این افراد خیلی نمی توان کار خاصی انجام داد تا وزن اضافه کنند و فقط به کمک ورزش های ویژه ای، اندام آنها حالت ماهیچه ای و تا حدی عضله ای فیتنس پیدا می کند و از حالت لغری و استخوانی بودن درمی آید در حالی که فقط ماهی نیم کیلو وزن اضافه می کنند. البته فراموش نکنید نیم کیلوگرم افزایش وزن طی یک ماه برای یک فرد لغر بسیار ایده آل است. به عبارت دیگر، شاید برای کسی که چاق است، نیم کیلوگرم کاهش وزن کم باشد، اما در مورد لغرها این موضوع صادق نیست.
استرس لغری:
به گفته دکتر رمضانی، مهم ترین عامل لغری، دریافت نکردن کالری کافی از غذاهای روزانه است، اما عوامل دیگری هم وجود دارد که باعث بروز این مشکل می شود. به عنوان مثال استرس و مشکلت روحی نیز می تواند باعث کاهش اشتها، کاهش دریافت غذایی و در نتیجه لغری شود. البته عکس این ماجرا هم صادق است و گاهی افرادی که دچار استرس می شوند به پرخوری روی می آورند و به مرور زمان چاق تر خواهند شد، اما به طور معمول بین فشار عصبی و کاهش اشتها ارتباط معناداری وجود دارد.
 
ﻋﻮارض رژﻳﻤﻬﺎي ﻏﺬاﻳﻲ ﻻﻏﺮي آﻧﻬﺎ و راه ﺣﻞ ﺑﻪ ﻋﻠﺖ اﻳﻨﻜﻪ ﺷﺨﺺ ﺗﺤﺖ رژﻳـﻢ ﻛﻤﺘـﺮ از ﻧﻴـﺎز ﺑـﺪن ﺧـﻮد ﻏـﺬا ﻣـﻲ ﺧـﻮرد ﺑﻨـﺎﺑﺮاﻳﻦ ﺑـﺪن از درﻳﺎﻓﺖ ﺑﻌﻀﻲ از ﻧﻴﺎزﻫﺎي ﺿﺮوري ﺧﻮد ﻧﻴﺰ در ﻃﻮل رژﻳﻢ ﻣﺤـﺮوم ﻣـﻲ ﮔـﺮدد   ﻫﻤـﻴﻦ ﻋﺎﻣـﻞ ﺳﺒﺐ ﺑﺮوز ﻋﻮارﺿﻲ ﺧﻮاﻫﺪ ﺷﺪ . اﻟﺒﺘﻪ ﻫﻤﻪ اﻳﻦ ﻋﻮارض ﺗﺎ ﺣﺪود زﻳـﺎدي ﺑـﺎ ﺗﻮﺻـﻴﻪ ﻫـﺎﻳﻲ ﻛـﻪ ﭘﺰﺷﻜﺘﺎن در ﻃﻮل رژﻳﻢ ﺧﻮاﻫﺪ داﺷﺖ، ﭘﻴﺶ ﻧﻤﻲ آﻳﺪﺑﻪ ﻫرﺣـﺎل اﮔـﺮ ﻋﻮارﺿـﻲ ﻫـﻢ ﻇـﺎﻫﺮ ﮔﺮدد ﻣﻮﻗﺘﻲ ﺑﻮده و ﺑﻌﺪ از اﺗﻤﺎم رژﻳﻢ از ﺑﻴﻦ ﺧﻮاﻫﺪ رﻓﺖ.اﻟﻒ(رﻳﺰش ﻣﻮ در رژﻳﻢ ﻛﺎﻫﺶ وزن:  رﻳﺰش ﻣﻮ در رژﻳﻢ ﻛﺎﻫﺶ وزن ﻣﻮﻗﺘﻲ ﺑـﻮده و ﻣﺮﺗﻔﻊ ﻣﻲ ً ﺑﺎ ﻣﺼﺮف وﻳﺘﺎﻣﻴﻨﻬﺎي ﺗﻮﺻﻴﻪ ﺷﺪه از ﻣﻴﺰان آن ﻛﺎﺳﺘﻪ ﺷﺪه و ﺑﻌﺪ از اﺗﻤﺎم رژﻳﻢ ﻛﺎﻣﻼ ﺷﻮد   .

ﺗﻮﺻﻴﻪ :
از ﻫﻤﺎن اﺑﺘﺪاي رژﻳﻢ ﺷﺮوع ﺑﻪ ﺧﻮردن وﻳﺘﺎﻣﻴﻦ ﺑﻜﻨﻨﺪ و اﮔﺮ رﻳﺰش ﻣـﻮ ﺧﻴﻠـﻲ زﻳـﺎد ا ﺳـﺖ ﻣـﻲ 2 ﺗﻮاﻧﻴﺪ ﺑﺎ ﻣﺸﻮرت ﭘﺰﺷﻚ از ﺷﺎﻣﭙﻮي ﻣﻴﻨﻮﻛﺴﺪﻳﻞ درﺻﺪ اﺳﺘﻔﺎده ﺑﻜﻨﻴﺪ. ب (  ﻳﺒﻮﺳﺖ در رژﻳﻢ ﻛﺎﻫﺶ وزن: ﺑﺮاي ﺑﺮ ﻃﺮف ﻛﺮدن آن ﻛﺎرﻫﺎي زﻳﺮ ﻣﻔﻴـﺪ ﺧﻮاﻫـﺪ  ﺑﻮد:   ١.  اﻧﺠﺎم ورزﺷﻬﺎي ﻣﻨﺎﺳﺐ) ﺗﺤﺮك( ٢. ﻣﺼﺮف ﺳﺒﺰﻳﺠﺎت و ﻣﻴﻮه ﻫﺎي ﻣﻠﻴﻦ ﻣﺜـﻞ : اﻧﺠﻴـﺮ-  آﻟﻮﭼـﻪ -  آﻟـﻮ ﺑﺨـﺎراﻳﻲ - زردآﻟﻮ ٣.ﻣﺼﺮف ﻏﺬاﻫﺎي ﻓﻴﺒﺮدار ﻣﺜﻞ :ﺳﺒﻮﺳﺪار ﻧﺎن -ﻛﺎﻫﻮ - ﻛﻠﻢ و... ۴. ﻣﺼﺮف ﺻﺒﺤﮕﺎﻫﻲ آب . اﺳﺘﺮس ۵ دوري از  ۶.  در ﺻﻮرت ﻟﺰوم ﺑﺎ ﻣﺸﻮرت ﭘﺰﺷﻚ ﻣـﻲ ﺗﻮاﻧﻴـﺪ از ﭘـﻮدر ﮔﻴـﺎﻫﻲ ﭘـﺴﻴﻠﻴﻮم و ﻗﺮص ﺳﻴﻼﻛﺲ اﺳﺘﻔﺎده ﺑﻜﻨﻴﺪ از ﻣﺼﺮف ﺳﺎﻳﺮ ﻣﺴﻬﻠﻬﺎ ﺧﻮدداري ﻛﻨﻴﺪ . ﻳﻚ ﻗﺎﺷﻖ از ﭘﻮدررا داﺧﻞ ﻳﻚ ﻟﻴﻮان آب ﻣﺨﻠﻮط ﻛﺮده و ﻣﻴﻞ ﻛﻨﻴﺪ .ﻣﺼﺮف ﻣﺎﻳﻌﺎت ﺑﻴﺸﺘﺮ زﻣﺎﻧﻲ ﻛﻪ از ﭘﺴﻴﻠﻴﻮم اﺳﺘﻔﺎده ﻣﻲ ﻛﻨﻴﺪ ﻛﻤﻚ ﻛﻨﻨﺪه اﺳﺖ. ٧. ﺑﺮاي اﻳﻨﻜﻪ ﻣﺸﻜﻞ ﻳﺒﻮﺳﺖ ﭘﻴﺪا ﻧﻜﻨﻴﺪ اﻋﻤﺎل ﺑﺎﻻ را ﻣﺪ ﻧﻈﺮ داﺷﺘﻪ ﺑﺎﺷـﻴﺪ و در ﺻﻮرت داﺷﺘﻦ ﻳﺒﻮﺳﺖ ﻋﻼرﻏﻢ اﻧﺠﺎم اﻋﻤﺎل ﻓـﻮق از دﺳـﺘﻮر ﻣﻘﺎﺑـﻞ ﺑـﺮاي ﺗﻬﻴـﻪ ﻳـﻚ ﺻﺒﺤﺎﻧﻪ ﺿﺪ ﻳﺒﻮﺳﺖ ﻛﻤـﻚ ﺑﮕﻴﺮﻳـﺪ : 4اﺑﺘـﺪا اﻟـﻲ 7 ﻋـﺪد اﻧﺠﻴـﺮ ﺧـﺸﻚ را در آب ﻧﺮم ﺷﺪﻧﺪ آﻧﻬـﺎ را داﺧـﻞ ﻣﺨﻠـﻮط ً ﺧﻴﺲ ﻛﻨﻴﺪ و ﺑﻌﺪ از ﭼﻨﺪ ﺳﺎﻋﺖ ﻛﻪ اﻧﺠﻴﺮﻫﺎ ﻛﺎﻣﻼ ﻛﻦ رﻳﺨﺘﻪ و دو ﻟﻴﻮان آب  و ﻳﻚ ﻗﺎﺷﻖ روﻏﻦ زﻳﺘـﻮن ﺑـﻪ آن اﺿـﺎﻓﻪ ﻛـﺮده و ﺑﻌـﺪ از ﻣﺨﻠﻮط ﻛﺮدن ﺑﻪ ﺟﺎي ﺻﺒﺤﺎﻧﻪ ﻣﻴﻞ ﻓﺮﻣﺎﻳﻴﺪ). ﻣﻲ ﺗﻮاﻧﻴﺪ ﻣﻘﺪار آب را ﻛﻤﺘـﺮ ﺑﺮﻳﺰﻳـﺪ ﺗﺎ ﻣﺤﻠﻮل ﺗﻬﻴﻪ ﺷﺪه ﺧﻮﺷﻤﺰه ﺷﻮد وﻟﻲ ﺑﻌﺪ از ﺧـﻮردن آن ﻳـﻚ ﻟﻴـﻮان آبﻫـﻢﻣﻴـﻞﻛﻨﻴﺪ  اﻓﺖ ﻗﻨﺪ در رژﻳﻢ ﻛﺎﻫﺶ وزن و اﺣﺴﺎس ﺿﻌﻒ:اﻳﻦ ﻣﺸﻜﻞ را ﺷﻤﺎ ﻣﻲ ﺗﻮاﻧﻴﺪ ﺑـﺎ ﺧﻮردن ﻫﻮﻳﺞ) ﻧﻪ آب ﻫﻮﻳﺞ (ﻛﻪاز ﻏﺬاﻫﺎي آزاد ﻣﻲ ﺑﺎﺷﺪ ﺑﺮﻃﺮف ﻛﻨﻴﺪ )از ﺻﺒﺢ ﺗﺎ ﺷـﺐ ﻫـﺮ ﻣﻮﻗﻊ ﻛﻪ اﺣﺴﺎس ﮔﺮﺳﻨﮕﻲ ﻛﺮدﻳﺪ ج ( اﻓﺖ ﻓﺸﺎر و ﺳﺮﮔﻴﺠﻪ در رژﻳﻢ ﻛﺎﻫﺶ وزن : ﺑﺮاي اﻳﻨﻜﻪ دﭼـﺎر اﻓـﺖ ﻓـﺸﺎر ﻧـﺸﻮﻳﺪ ﺧﻮردن آب ﺻﺒﺤﮕﺎﻫﻲ را ﻓﺮاﻣﻮش ﻧﻜﻨﻴﺪ و در ﺿﻤﻦ اﮔﺮ ﻣﺒﺘﻼ ﺑﻪ ﻓﺸﺎر ﺧﻮن ﻧﻴﺴﺘﻴﺪ از ﻣﻘـﺎدﻳﺮﻣﺘﻌﺎرف ﻧﻤﻚ در رژﻳﻤﻬﺎي ﺧ ﻮد اﺳﺘﻔﺎده ﻓﺮﻣﺎﻳﻴﺪ.  
 چ : ﻧﺎراﺣﺘﻲ ﻣﻌﺪه در رژﻳﻢ ﻛﺎﻫﺶ وزن: ﺑﺮاي ﻛﺎﻫﺶ ﻧﺎراﺣﺘﻲ ﻣﻌﺪه در رژﻳﻢ ﻛـﺎﻫﺶ-1: وزن ﻣﻮارد زﻳﺮ را رﻋﺎﻳﺖ ﻓﺮﻣﺎﻳﻴﺪ -2 ﻏـﺬاﻫﺎي ﺗﻮﺻـﻴﻪ ﺷـﺪه را در ﭘـﻨﺞ ﻧﻮﺑـﺖ ﻣﻴـﻞ ﻛﻨﻴـﺪ-3 آﻫﺴﺘﻪ ﻏﺬا ﺧﻮرده و آﻧﺮا ﺧـﻮب ﺑﺠﻮﻳـﺪ آراﻣـﺶ در زﻣـﺎن ﻏـﺬا ﺧـﻮردن ﺑـﺴﻴﺎر ﻣﻔﻴـﺪ ﻣـﻲ ﺑﺎﺷﺪ از -5 ﻮردن ﻏﺬاﻫﺎي ﺳﻨﮕﻴﻦ و ﭘﺮ ﭼﺮب ﺧﻮدداري ﻛﻨﻴﺪ  ﺑﻌﺪ از ﻏﺬا ﻛﻤﻲ اﺳﺘﺮاﺣﺖ -6 ﻛﻨﻴــﺪ -6 از اﺳــﺘﻌﻤﺎل ﺳــﻴﮕﺎر وﻣــﺼﺮف ﻣــﺸﺮوﺑﺎت اﻟﻜﻠــﻲ ﺧــﻮدداري ﻛﻨﻴــﺪ ﻗﻬــﻮه، ﭼــﺎي ﺧﻴﺎر،ادوﻳﻪ وﺗﺮﺷﻴﺠﺎت ﻣﻲ ﺗﻮاﻧﺪ ﺑﺎﻋـﺚ ﺗﺤﺮﻳـﻚ ﻣﻌـﺪه ، ﭘﺮرﻧﮓ،ﻣﻴﻮه ﻫﺎي ﺧﺎم، ﺳﺒﺰي،ﺗﺮب  -7.ﺷﻮد از ﻣﺼﺮف ﺑﻴﺶ از ﺣﺪ اﻳﻦ ﻣﻮاد ﺧﻮدداري ﻛﻨﻴﺪ در ﺻﻮرت اﺣﺴﺎس درد ﻣـﻲ ﺗﻮاﻧﻴـﺪ ﺑﺎ ﻣﺸﻮرت ﭘﺰﺷﻚ از داروﻫﺎي آﻧﺘﻲ اﺳﻴﺪ اﺳﺘﻔﺎده ﻓﺮﻣﺎﻳﻴﺪ.ح : ﺳﺮدرد در رژﻳﻢ ﻛﺎﻫﺶ وزن: ﺑﺎ رژﻳﻢ ﻏﺬاﻳﻲ ﻛـﺎﻣﻠﻲ ﻛـﻪ ﺑـﻪ ﺷـﻤﺎ اراﺋـﻪ ﺷـﺪه ﻫﻤـﻪ ﺳﺮدرد ﻧﺨﻮاﻫﻴﺪ داﺷﺖ وﻟﻲ از آﻧﺠﺎ ﻛﻪ ﻋﺪه اي از ﻧﻴﺎزﻫﺎي ﺑﺪن ﺗﺎﻣﻴﻦ ﻣﻲ ﺷﻮد ﺑﻨﺎﺑﺮاﻳﻦ ﻣﻌﻤﻮﻻ اﻓﺮاد ﻗﺒﻞ از ﺷﺮوع رژﻳﻢ ﻣﺒﺘﻼ ﺑﻪ اﻳﻦ ﺳﺮدردﻫﺎ ﻣﻲ ﺑﺎﺷﻨﺪ ﭼﻪ ﺑﺴﺎ ﺑـﺎ ﺷـﺮوع رژﻳـﻢ ﻛـﺎﻫﺶ وزن ﻣﻤﻜﻦ اﺳﺖ ﺳﺮدرد اﻳﻦ اﻓﺮاد اﻓﺰاﻳﺶ ﭘﻴﺪا ﻛﻨﺪ. اﻳﻦ اﻓﺮاد ﻻزم اﺳﺖ از ﺧﺎﺻﻴﺖ ﺑـﺴﻴﺎر ﺧـﻮب ﻫﻮﻳﺞ اﺳﺘﻔﺎده ﻛﺮده و ﺑﺎ ﺧﻮردن ﻫﺮﭼﻪ ﺑﻴﺸﺘﺮ ﻫﻮﻳﺞ اﻳﻦ ﻣﺸﻜﻞ را از ﺑﻴﻦ ﺑﺒﺮﻧﺪ.اﻓﺮادي ﻛﻪ اﻳـﻦ ﻧﻮع ﺳﺮدردﻫﺎ را دارﻧد ﺑﺎﺷﻨﺪ .
درمان لغری :
اولین اقدامی که افراد لغر و البته کم اشتها باید انجام دهند این است که به یک متخصص گوارش مراجعه کنند تا مشخص شود چرا اینقدر بی اشتها هستند. در بعضی از مواقع مشکلت گوارشی و اختلل در هضم و جذب غذا فرد را بی اشتها می کند. اگر علت بی اشتهایی فیزیولوژیک نباشد، میتوان با تمهیداتی وزنشان را بال برد
به عنوان مثال نوشیدن یک تا سه لیوان آبمیوه در طول روز خیلی به اشتها ربطی ندارد در حالی که کالری دارد. از طرفی آبمیوه ها علوه بر افزایش اشتها باعث160 تا 130نوشیدن هر لیوان آن حدود تامین ویتامینهای مورد نیاز ما می شود  و با بهبود سوخت وساز بدن، میزان جذب کالری مورد نیاز بدن را به بیشترین حد ممکن می رساند. به همین دلیل نوشیدن یک لیوان آبمیوه طبیعی در وعده صبحانه توصیه میشود.
از طرفی انجام تمرین های ورزشی باعث افزایش اشتها و ایجاد بافت عضلنی میشود و از این طریق وزن چند کیلوگرم بال میرود. البته در چند هفته اول تغییر وزن ممکن است در حد نیم کیلوگرم باشد، اما فرد باید با حوصله ورزش را ادامه دهد، صبور باشد و با گذشت زمان به وزن ایده آل برسد، اما توقع بیجا و انتظارهای غیرواقعی )مثل هشت کیلو اضافه وزن( برای افراد مبتل به لغری مفرط، همیشه در حد آرزو باقی خواهد ماند.
در عین حال برای جبران کمبود وزن باید به طریق صحیح و اصولی وزن اضافه کرد نه از طریق خوردن شکلت و کیک و شیرینی و غذاهای حاوی چربی های اشباع بال و انواع نوشابه چرا که این کار باعث افزایش توده چربی بدن می شود نه توده ماهیچه ای، اما مصرف غذاهای نشاسته ای مثل ماکارونی و سیب زمینی در وعده های اصلی در روند افزایش وزن بسیار موثر است.
نه محکم به شیرینی!
به گفته دکتر رمضانی انواع شیرینی، بستنی، کیک و شکلت بویژه بستنی های روکش دار و شیرینی های خامه ای و شکلت های شیرین در گروه مضرترین خوراکی ها قرار می گیرند و با این که چاق کننده هستند، اما مصرفشان به افراد لغری که می خواهند چند کیلویی وزن اضافه کنند، توصیه
نمی شود چون این میان وعده ها حاوی قند زیاد و در نتیجه کالری بالیی هستند و با مصرف مداوم آنها در کوتاه ترین زمان ممکن دچار افزایش چربی و قند خون خواهید شد. پس اگر قصد افزایش وزن دارید به جای آنها سراغ میان وعده های سالم مثل میوه و خرما و مغزدانه ها بروید.

افسردگی انجام۱۹۹۶لغری یعنی خطر بیشتر تصمیم به خودکشی. اولین تحقیق در مورد این ارتباط در سال شد و توسط مطالعات بعدی تایید شد. درصد بیشتر در خطر۱۲تحقیقات نشان داده مردان لغر در مقایسه با افرادی که وزنی طبیعی دارند  درصد کمتر میل به چنین۱۲تصمیم به خودکشی هستند. این در حالی است که مردان با اضافه وزن کاری دارند. مسئول این تحقیقات، دکتر فین راسموسن، می گوید: احساس ضعف دائمی می تواند باعث تاثیر منفی روی روحیه فرد شود. این نیز ممکن است که بدن مردان لغر به اندازه کافی هورمون سروتونین نسازد، این هورمون باعث احساس شادی در مغز می شود. آمارها نشان داده افراد لغر نسبت به افراد چاق بیشتر در خودکشی موفق بوده اند.
متخصصان می گویند دلیل این موفقیت را می توان وضعیت بدنی افراد لغر دانست چون راه های خودکشی برای آنها نسبت به افراد چاق هموارتر است. همچنین خودکشی با دارو برای کسی که اضافه وزن دارد کمتر از فردی با کمبود وزن خطرناک و کشنده است.
بیماری ریوی سال گذشته انجام شده، خانم های لغری که سنشان بال۲۰با توجه به نتایج تحقیقاتی که طی است، بیشتر در خطر بیماری های مزمن ریوی از جمله برونشیت، ذات الریه و آسم قرار دارند. محققان می گویند علت این مشکل ترکیبی از چند شاخص است. خانمی که به صورت ارثی کمبود استروژن داشته باشد ممکن است با سیستم ایمنی نیز مشکل پیدا کند. در صدر همه اینها او ممکن است کمبود آدیپوکینها   سلول های – ترشح شده توسط بافت چربی که کاری حیاتی برای عمل کردن سیستم ایمنی انجام می دهند، داشته باشد. چنین خانمی ممکن است با هورمون های رشد نیز مشکل داشته باشد که وجودشان برای نگهداری از بافت های ریه بسیار مهم است.
ناباروری در مردان لغری بیش از حد می تواند به باروری یک مرد آسیب برساند. با توجه به گفته های دکتر قیاس مرد است، مشکل می تواند کمبود اسپرم سالم باشد. به۵۰۰۰شیاب، که مسئول تحقیق روی بیش از نظر می رسد بین وزن و اسپرم ارتباط وجود دارد.
در تحقیق دیگری که توسط محققان دانمارکی انجام گرفت مشخص شد، تعداد اسپرم ها در کسانی که کمبود وزن دارند بیش از یک سوم کمتر است همچنین غلظت اسپرم نیز کم گزارش شده  یکی دیگر از دلیل مهم ناباروری. متخصصان بر این باورند که کمبود استروژن، توسط ذخیره چربی مردان تولید می شود، ممکن است قسمتی از مشکل باشد، چون تعادل تستوسترون و استروژن برای تولید اسپرم ضروری است.
سوانح رانندگی امکان مرگ افراد لغر در سوانح رانندگی بیشتر از کسانی است که وزن طبیعی یا اضافه وزن دارند. راننده این ادعا را تایید می کند.۲۲۰۰۰تحقیقات روی تحقیقات نشان داده در تصادف ها بهتر است چاق باشیم تا لغر! آمار می گوید افراد چاق به لطف چربی اضافه می توانند جان سالم به در ببرند. نبود لیه ی چربی در کسانی که کمبود وزن دارند آنها را بیشتر در خطر مرگ قرار می دهد.
سرطان بیماری سرطان یکی از بیماری هایی است که باعث بروز لغری و کاهش وزن ناگهانی و شدید می شود. هر نوع سرطانی از سرطان کولورکتال گرفته تا سرطان خون و ریه و غیره بدن را در معرض لغری شدید قرار می دهد. به خاطر اینکه تومورهای سرطانی متابولیسم بدن را بال می برند و به این ترتیب کاهش وزن را سرعت می دهند.
افرادی که در تحت درمان هایی مانند پرتودرمانی هستند نیز در معرض کاهش وزن زیاد قرار دارند. تومورها زندگی خودشان را دارند و برای بزرگ شدن به خون و ذخایر انرژی بدن دست درازی می کنند. در واقع برای اینکه در بدن زنده بمانند از خون و مواد مغذی بدن استفاده می کنند و گاهی ترکیبات
شیمیایی نیز آزاد می کنند که متابولیسم بدن را بال می برد. در نتیجه کالری سوزی بیشتر شده و لغری سرعت می گیرد .

روش هایی برای تقویت اراده در رژیم  کاهش وزن :
- مشاوره با پزشک را مهم دانسته و همه ابهامات خود را با راهنمایی های پزشکتان بر طرف کنید
- همیشه عوارض و مشکلات چاقی را در نظر داشته باشید
اراده خود را با قسمت ها و نذرهای شرعی تقویت کنید .
- به دلسوزی های اطرافیان در مورد کم خونی خود توجه نکنید
- قاشق کوچکی برای خود تهیه کرده و غذای خود را با آن میل فرمایید
- جای بخصوص را جهت غذا خوردن خود انتخاب کنید
- آرام غذا بخورید
- از اطرافیان کمک بگیرید که ناپرهیزیهای شما را گوشزد کنند .
توجه فرمایید رژیم های غذایی بر اساس مشخصات فردی شما تنظیم می شوند ، از  تجویز آن به دیگران خود داری فرمایید .
رژیم غذایی باتوجه به نوع آن ممکن است در شروع سخت باشد ولی بعد از گذشت دو هفته خواهید دید که رعایت آن برای شما بسیار آسان خواهد بود
عوارض رژیم های غذایی لاغری و راه حل آنها:
به علت اینکه شخص تحت رژیم  کمتر را از نیاز بدن خود غذا می خوارد . بنابراین بدن از  دریافت بعضی از نیازهای ضروری خود نیز در طول رژیم محروم می گردد. همچنین عامل سبب بروز عوارضی خواهد شد. البته همه این عوارض تا حدودی زیادی با توصیه هایی که  پزشکان در طول رژیم خواهد داشت پیش نمی آید. به هر حال اگر عوارضی هم ظاهرا گردد موقعی  موقعی بوده و بعد از اتمام رژیم خواهد رفت .

 وزن خود را مشاهده می کنید و با خوشحالی به خوردن قرص مذکور ادامه می دهد ! اما همانطوریکه مشهود است، این آب مورد نیاز بدن بوده که دفع شده است،نه توده های انبوه چربی، برخی دیگر از  قرص ها و داروها مسهل هستند . باعث تخلیه سریع مواد غذایی از دستگاه گوارش میشوند. انواع ضد اشتها هم وجود دارند که مصرشان خالی از عوارض نبوده و البته برخی از آنها هم ، اعتیاد آوردند  .
لزوم افزایش آگاهی :
 به جای آنکه رفتار تصمیمات احساسی و تبلیغات این و آن شده، وقت ، ذهن و پولتان با شیوه های  پر ضرر و پر خطر هدر رود، سعی کنید که انرژی روزانه خود را حساب شده دریافت کنید، بیشتر فعالیت نموده و بدانید هیچ راهی سریع و میانبری برای خلاصی از چاقی یا لاغری توام با حفظ سلامت بدن، وجود ندارند. بش از هر کاری  هم اطلاع و آگاهی  خود افزایش دهید تا فریب و سلامت خود را به آسانی از دست ندهید .
رژیم لاغری و ورزش :
انجام حرکات ورزشی ساده در رژیم لاغری ضروری میباشند چرا که از شل شدن ماهیچه جلوگیری کرده و  نیز برای سلامتی اندام های مهم بدن از جمله قلب مناسب می باشد، پس سعی کنید در رژیم کاهش وزن هر روز یا روز در میان اقدام به ورزش از جمله  نرمش، پیاده روی، دویدن و شنا بکنید. شنا مخصوصا برای افراد خیلی چاق بسیار مفید می باشد.بعد از اتمام رژیم اولیه، حتما جهت گرفتن رژیم جدید به  پزشکتان مراجعه نمائید و اگر به هر دلیلی در روز مقرر نتواستید مراجعه کنید رژیم خود را طبق همان رژیم ادامه داده و در اولین فرصت مراجعه کنید .

راه های سریع لاغری، اما به چه قیمتی ؟
ماشینی شدن زندگی ها شاید تا حد زیادی کارهای ما را آسان کرده باشد اما با این حال بدن ما مشکلات زیادی را ایجاد کرده که شایع ترین و بارزترین  آن مسئله چاقی است. چاقی در افراد باعث شده تا آنها با استفاده از راه های نادرست وزن خود را کم کنند. وسوسه تغییر وزن سریع ، وسوسه دائمی و  آرزو رویایی بسیار از افراد چاق و یا بیش از حد لاغر است. تجارب در عرصه کاهش با افزایش وزن خیلی وقت است که از نگاه سالم و پزشکی ، به فعالیتی اقتصادی و سرشار از در آمد تبدی شده مانند قرص گیاهی ، ویبره و ماسوژها  دستگاه های معروف به دوچرخه درجا، چاق کنند ، چای لاغری ، کفش کاهش دهنده و گن های لاغری .

خیلی لغر بودن می تواند به شکلی جدی ناسالم باشد. محققان متوجه شده اند ژنی وجود دارد که مردان لغر را در خطر دیابت قرار می دهد. این یکی از موارد لیست بلند بالی مشکلتی است که کمبود وزن می تواند برای یک فرد به وجود بیاورد. مواردی از جمله بال رفتن خطر سقط جنین، بیماری های ریوی، ناباروری مردان، و حتی بال رفتن خطر مرگ در حوادث رانندگی.
والیس سیمپسون دوشس ویندزور، جایی گفته است: هیچ وقت نمی توانی خیلی پولدار یا خیلی لغر باشی، می شود گفت نصف حرفش درست بوده! در واقع خیلی لغر بودن می تواند به شکلی جدی ناسالم باشد. محققان متوجه شده اند ژنی وجود دارد که مردان لغر را در خطر دیابت قرار می دهد. این یکی از موارد لیست بلند بالی مشکلتی است که کمبود وزن می تواند برای یک فرد به وجود بیاورد. مواردی از جمله بال رفتن خطر سقط جنین، بیماری های ریوی، ناباروری مردان، و حتی بال رفتن خطر مرگ در حوادث رانندگی.
 را کمبود وزن می۱۸ پایینBMIچه وضعیتی به عنوان کمبود وزن حساب می شود؟ نماد توده بدن یا دانیم . ، که برخی افراد را لغر نگه می دارد، با بال رفتن خطر ابتلIRS1تحقیقات اخیر نشان داده ژنی به نام  و مشکلت قلبی عروقی در ارتباط است.۲به دیابت نوع دکتر راث لوس، استاد دانشگاه کمبریج که در این تحقیق شرکت داشت می گوید: این ژن افراد را ظاهرا لغر نگه می دارد، بدن مردانی که چنین ژنی دارند چربی را در مکان های خطرناکی مانند اطراف قلب یا کبد ذخیره می کند.
این ژن لغری تنها قسمتی از ماجراست، و تحقیقات روی آن در مراحل اولیه به سر می برد. محققان مرگ بر اثر کمبود وزن در این کشور۳۴۰۰۰طی آماری که از آمریکا گرفته اند متوجه شدند سالنه اتفاق می افتد.
 مرگ بر اثر چاقی مقایسه می شود، و با توجه به تعداد کم افرادی که کمبود۱۲۰۰۰این آمار با سالنه وزن دارند متوجه می شویم مرگ و میر بر اثر لغری زیاد است. متاسفانه بیشتر کسانی که کمبود وزن دارند متوجه این نیستند که بیشتر مشکلت سلمتشان مربوط به وزنی است که دارند. تیتر بیشتر خبرها از خطرات چاقی می گویند و ما نیز بیشتر اوقات به کسانی که لغر هستند خوش شانس می گوییم. یکی از علل این مشکل می تواند هورمونی باشد، افراد لغر ممکن است کمبود استروژن داشته باشند، هورمون زنانه ای که برای سلمت مردان و زنان مهم است. کمبود چربی بدن نیز با از دست دادن مواد شیمیایی ضروری برای داشتن سلمت فیزیکی و روانی مرتبط است. در ادامه هفت مشکل عمده که بر اثر کمبود وزن به وجود می آید را بیان خواهیم کرد.

روش هایی برای تقویت اراده در رژیم کاهش وزن :
1- مشاوره با پزشک را مهم دانسته و همه ابهامات خود را با راهنمایی های پزشکان بر طرف کنید .
2- همیشه عوارض و مشکلات چاقی را در نظر داشته باشید .
3- اراده خود را با قسمت ها و نذرهای شرعی تقویت کنید.
4- به دلسوزهای اطرافیان در مورد کم خوری خود توجه نکنید .
5- قاشق کوچکی برای خود تهیه کرده و غذای خود را با آن میل فرمایید.
6- جای قاشق کوچکی برای خود تهیه کرده و غذای خود را با آن میل فرمایید
7- جای بخصوصی را جهت غذا خوردن خود انتخاب کنید
8- آرام غذا بخورید .
9- از اطرافیان کمک بگیریر که ناپرهیزیهای شما را گوشزد کنند .
توجه فرمایید ، رژیم های غذایی بر اساس مشخصات فردی شما تنظیم میشوند ، از تجویز آن به دیگر خود داری فرمایید .
رژیم غذایی با توجه به نوع آن ممکن است در شروع سخت باشد ولی بعدا از گذشت دو هفته خواهید دید که رعایت آن برای شما بسیار آسان خواهد بود .
در ماه اول سعی کنید دقیقا مثل رژیم داده شده عمل کنید و ز ماه دوم با یادگیری جایگزینی غذاها می توانید به دلخواه تغییراتی در رژیم ایجاد کنید به طور مثال اگر قرار است شما برای 675 کالری از محل دریافت 4 عدد کتلت و 30 گرم نان دریافت کنید و احیانا به مهمانی رفتید و در آنجا غیر از چلو مرغ چیز دیگری وجود ندارد و شما می توانید به جای آن : برنج، یک ران مرغ، یک نوشابه دریافت کنید که  همان 675 کالری را تامین می کند و این امری است که بمرور در جلسات رژیم درمانی  یاد خواهید گرفت، از همین جا مشخص می شود که در رژیم های طولانی موفق ترند چرا  که هم زمان جهت تغییر رفتارهای تغذیه ای وجود دارد و هم بدن شما متحمل رژیم سختی نخواهد بود .

 شیوه های کاهش وزن تغییر در شیوه زندگی  اهداف دست یافتنی را برای خود تعربف کنید که منجر به محدودیت دریافت کالری و افزایش فعالیت بدنی شود.  بهتر است به جای برنامه ریزی های دست نیافتنی، تغییرات کوچک و ادامه داری را در رژیم غذایی خود در نظر بگیرید. مثلا  درصد از وزن فعلی 10 تا 5در قدم اول، کاهش وزن به میزان مناسب است و دیده شده که کاهش معنی داری را در عوامل خطر بیماریهای مختلف به همراه داشته است. بعد از دستیابی به کاهش وزن اولیه، در صورت لزوم می توان به کاهش وزن بیشتری مبادرت کرد. کیلوکالری 1000 تا 500 اگر کالری دریافتی خود را حدود در روز کاهش دهید می توانید هفته ای نیم تا یک کیلوگرم وزن خود را کم کنید.  برای اینکه به این هدف برسید تلاش کنید  کالری کم کنید و با سی دقیقه ورزش 350دریافت روزانه خود را  کالری دیگر بسوزانید. 150نیز،   ورزش نه تنها به کاهش وزن کمک می کند بلکه کاهش وزن را به مدت بیشتری نگه می دارد.   لازم نیست ورزش های سنگین انجام دهید. حتی ورزش سبک کالری ها را می سوزاند و موجب کاهش خطر بیماری می گردد.
رفتار درمانی تغییرات رفتاری شامل اقداماتی از جمله مدیریت استرس، شیوه های حل مسئله و حمایت اجتماعی است..  رفتار درمانی وقتی با دیگر تلاش های کاهش وزن ترکیب شود، می تواند در کاهش وزن مفید باشد به ویژه در سال اول. بعضی از افراد رفتارهای غذایی ناسالم و افراطی دارند مانند بی اشتهایی عصبی و پراشتهایی روانی. برخی نیز در مورد افزایش زیاد در اندازه اندام و وزن خود نگرانند. در این افراد، رفتاردرمانی موثر است. دارو درمانی  درمان های دارویی فقط در برخی از موارد و آن هم اگر همرا با اصلاح شیوه زندگی مانند رژیم غذایی، افزایش فعالیت بدنی و رفتاردرمانی باشد، موثر است. اما فقط در شرایط زیر توصیه می شود:  به همراه عوامل خطر مرتبط با چاقی مانند پرفشاری خون، BMI ≥27 چربی بالا، بیماری های قلبی عروقی، دیابت نوع دو و آپنه هنگام خواب.  حتی بدون وجود عوامل خطر دیگر. BMI ≥ 30  چون این داروها می توانند سبب عوارض جانبی خطرناکی شوند، بیماران باید فقط با تجویز پزشک یا متخصص تغذیه آنها را مصرف کنند .